Archive for the ‘Auto’ Category

posted by DavidK on Čvn 18

Dnešní automobily nejezdí pouze na benzín a naftu. Pokud pomineme několik vybraných elektromobilů, tak k celkem rozšířeným pohonným hmotám patří také LPG neboli plyn. Ten se sebou přináší celkem dost zajímavých výhod, ale i určité nevýhody.

Následující řádky vám prozradí, zda se jízda na plyn vyplatí či nikoliv.

Proč jezdit na plyn?

Důvodů může být samozřejmě hned několik. Tím nejzásadnějším by měly být nižší náklady na jízdu. S plynem budete schopni jezdit za polovinu nákladů oproti benzínu, a to především v závislosti na tom, jakým typem vozu a motorizací disponujete. U oblíbeného vozu Škoda Fabia 1,4 16V mohou rozdíly vypadat nějak následovně.

  • Benzín – cena na 1 km cca 2,15 Kč
  • Plyn – cena na 1 km cca 1,1 Kč

K nižší spotřebě lze určitě připočíst i větší dojezd, protože váš automobil bude rázem vybaven hned dvěma plnohodnotnými nádržemi. I když budete preferovat plyn kvůli nízké spotřebě paliva, přesto se nemusíte ochuzovat o požitek rozpohybovat svůj vůz za pomoci benzínu.

melkhagelslag / Pixabay

Má plyn nějaké nevýhody?

Jízda na LPG má bezpochyby řadu kladů, o kterých nelze vůbec pochybovat. Vědět byste měli ale také o několika dalších faktorech, jež vám mohou překrásnou vizi ekonomického provozu nemile překazit. Jestliže si necháte plyn do vozu instalovat, počítejte s větší vstupní investicí. Přidáním tohoto prvku, a hlavně plynové nádrže dojde k omezení zavazadlového prostoru. V závislosti na mnoha dalších faktorech může přijít i pokles výkonu automobilu. Vědět byste měli o tom, že vozy na plyn mají omezený vjezd do některých objektů, mezi něž patří rozhodně podzemní garáže.

Pakliže vám však nic z výše uvedeného nevadí a najedete ročně velké množství kilometrů, LPG se stane cestou, prostřednictvím níž budete moci ušetřit. O tom není žádných pochyb.

posted by DavidK on Čvn 4

O elektromobilech značky Tesla toho bylo napsáno už mnoho. My se v tomto článku nebudeme zabývat jen obecnými informacemi o této společnosti, ale zaměříme se na konkrétní a v podstatě ten nejoblíbenější model. Tím je Tesla Model S vyráběný od roku 2012 až doposud.

Vyberte si ten správný model

Elektrický automobil Tesla Model S se dělí ještě na několik dalších typů, které souvisí především s maximálním výkonem motoru, maximálním točivým momentem, zrychlením a v neposlední řadě s dojezdem.

Free-Photos / Pixabay

Jen si to představte sami. Pokud zvolíte tu správnou úpravu tohoto elektrického automobilu, můžete získat až 762 koní a zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině zvládnete za pouhé 3,3 sekundy. A pokud k tomu přidáte ještě dojezd 430 až 510 kilometrů, určitě budete spokojeni.

Luxusní interiér, 17“ palcový dotykový displej, autopilot a použití těch nejmodernějších doplňků. Taková je Tesla Model S, se kterým můžete uhánět rychlostí přes 250 kilometrů za hodinu. Důraz kladený na maximální bezpečí. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Když si pořídíte tento specifický vůz, nejenom že přestanete tankovat benzín, ale zároveň získáte nepřehlédnutelný a reprezentativní vůz.

Zkrátka nadčasová sázka na jistotu.

posted by TomasL on Čvn 2

Čas od času se může postavit na zadní i jinak velmi spolehlivý vůz. Jednou z nejčastějších komplikací je, když auto odmítne nastartovat. Problém přitom nemusí nastat jen v zimě. Ačkoliv se vám to možná jeví jako velmi nepravděpodobné, autobaterie vás může zradit i v létě. Pokud ji máte delší dobu, pravděpodobně bude nepojízdnost vozu její vina. Co si však v takové chvíli počít? Zeptali jsme se kvalifikovaných odborníků z Auto Trio Praha.

První možností, jak se zachovat v případě, kdy auto odmítne nastartovat, je přivolání taxi či případně pokračování v cestě nejbližším autobusem. Anebo můžete zkusit štěstí a zastavit některého z projíždějících řidičů s cílem nastartovat automobil pomocí startovacích kabelů. Servis vozů Škoda však upozorňuje, že rozhodně není dobrý nápad snažit se roztlačit nepojízdné vozidlo jiným autem. V moderních automobilech je přítomen katalyzátor výfukových plynů, který by se tímto poškodil.

Autoservis Škoda dodává, že kromě katalyzátoru je v ohrožení také ozubený řemen, který může při roztahování přeskočit o pár zubů nebo se jinak poškodit.

Jak nastartovat auto pomocí kabelů?

Startování automobilu pomocí kabelů probíhá následujícím způsobem: první krokem je nastartování vozu, pomocí kterého se bude startovat automobil s vybitou baterií. Poté opatrně připojte červený kabel na kladný pól vybité baterie a druhou stranu kabelu na kladný pól nabité baterie. Černý kabel patří na záporný pól nabité baterie, ovšem druhý konec na dobře ukotvené místo (např. kovový díl bloku motoru), ale nikoliv na záporný pól vybité baterie!

Odborníci doporučují nechat kabely alespoň 5 až 10 minut propojené, čímž se vybitá baterie oživí a alespoň trochu dobije. V nabitém automobilu je zpočátku dobré lehce sešlápnout plynový pedál a o chvíli později vytočit motor na maximum – díky tomu bude napětí na baterii co nejvyšší.

Po uplynutí doporučené doby můžete nastartovat vybité auto a odpojit startovací kabely v opačném pořadí.

posted by DavidK on Kvě 28

Automobilový průmysl jde neustále kupředu a na trhu se objevují nové a nové vozy, s nimiž se pojí značná vylepšení a nadčasová technologie. Prostřednictvím tohoto článku vás seznámíme s několika novinkami, které se možná zanedlouho stanou nedílnou součástí i vaší garáže.

Je to například nový Hyundai i20. Ten už bude mít v základní výbavě systém Stop and Go. Dvouspojková převodovka a moderní design se podepisují na zvýšeném komfortu. Opomíjeno není ani na vyšší bezpečnost. Hyundai i20 bude zkrátka chytřejším autem.

Pokud dáváte přednost dražším a výkonnějším vozům, zaujme vás další novinka z automobilového průmyslu. Je to BMW M2 Competition s výkonem až 410 koní. Tento přeplňovaný šestiválec dokáže z nuly na sto zrychlit za 4,2 sekundy.

Toby_Parsons / Pixabay

Trh samozřejmě pomýšlí i na milovníky SUV. Typickým příkladem je vylepšená verze Subaru Forester se světlou výškou 220 milimetrů. Ta získala nejenom na lepších jízdních vlastnostech, ale došlo k navýšení celkové kapacity kufru.

Nakonec zmíníme model Mercedes-Benz A, který na nové podvozkové platformě MFA zajistí maximální komfort a dokonalé jízdní vlastnosti. Tento vůz je novinkou letošního roku, jemuž se dostalo patřičného zvětšení a mnohem inteligentnějších systémů.

posted by TomasL on Kvě 27

Automobily jsou dnes běžnou součástí našich životů. A v budoucnu tomu nebude jinak. Kdo ho však chce řídit, ten musí vlastnit řidičské oprávnění. K jeho získání je nutné nejprve absolvovat výuku, která se skládá ze tří částí:

  • Teoretická část
  • Praktická část
  • Technická část

Následně je nutné zvládnout i závěrečnou zkoušku. Poté je možné konkrétní osobě řidičské oprávnění vydat. A z toho plyne, že autoškola je tedy primárně místem, které je určeno těm lidem, kteří chtějí řídit auto a za tímto účelem si chtějí nechat udělat svůj řidičák.

Rozšíření skupin

Když se mluví o získání řidičského oprávnění pro možnost jezdit vlastním vozem, tak se mluví o skupině označené jako B. Ta ale není tou jedinou, kterou lze získat. Na silnicích lze najít mnoho dalších dopravních prostředků a ne všechny mohou být řízeny s touto základní skupinou. A z toho plyne, že autoškola Praha je vyhledávána také z důvodu, že je poptávána možnost rozšíření skupin. Velmi často jsou zájemci milovníci jedné stopy, kteří chtějí rozšíření na větší kubaturu. Dále jsou tu také zájemci o jízdu autobusem nebo nákladním automobilem, a to často včetně návěsu. Díky rozšíření mohou řídit podstatně širší škálu aut, než jenom s klasickým řidičákem skupiny B.

Kondiční jízdy

Je mnoho lidí, co sice vlastní řidičský průkaz, ale aktivně nijak nejezdí. Třeba i dlouhé roky. Následně dojde k tomu, že se bez vozu neobejdou. Vyjet bez předchozích zkušeností do provozu může být celkem riskantní. Proto je tady právě autoškola. V ní lze absolvovat kondiční jízdy, když už řidičák máte. Tedy možnost vypravit se do provozu se zkušeným instruktorem. Ten nejenom ohlídá, aby byla jízda bezpečná, ale zároveň upozorní na možné problémy, chyby, stejně jako přidá pár důležitých rad, které je vhodné brát v potaz. Tím dojde k získání potřebných zkušeností, na základě kterých nebude problém samostatná jízda.

posted by TomasL on Kvě 23

Konečně je to tady: koupě nového, nablýskaného vozu je za dveřmi. To je jistě důvod k radosti, pro někoho ovšem také zdroj starostí. Nabídka na trhu je zvláště ve střední třídě široká, často se mění a jednotlivé vozy se od sebe liší pouze v detailech. Není proto divu, že mnoho lidí netuší, jak vybrat, aby neprohloupili…

Auto nekupujete každý den

A ani každý rok. Ti, kteří se o svůj vůz dobře starají a mají potřebnou dávku štěstí, díky níž se vyhnou nehodám, jej nemusí měnit celé desetiletí. Proto je jasné, že volbě nového parťáka na cesty je třeba věnovat nějaký ten čas a úsilí. Po takové době už ten, kdo vývoj jednotlivých značek bedlivě nesleduje, často nemá přehled o aktuální nabídce na českém trhu a tápe mezi vozy jedné kategorie, které se od sebe zdánlivě moc neliší. Pokud je to i váš případ, určitě sbíráte informace z nejrůznějších zdrojů a přemýšlíte, jak nešlápnout vedle. Co kdybychom vám řekli, že existuje stránka, která většinu práce odvede za vás a pomůže vám porovnat vozy, mezi nimiž se budete rozhodovat?

Jak to vlastně funguje?

Porovnávač aut na portálu Autohled.cz je velmi efektivní a uživatelsky příjemný. Nabízí možnost nastavení celé palety parametrů, jako je cena vozidla, výkon, spotřeba, počet míst, pohon, maximální dosažitelná rychlost, objem kufru, počet válců atd. Hledání můžete přirozeně omezit pouze na kýžený typ auta (sedan, combi, pickup…), druh paliva nebo na jednotlivé vozy oblíbeného výrobce. Příznivci automatu versus manuálního řazení mají možnost zohlednit i tyto preference. Snadno tak vytřídíte vozy, které by pro vás připadaly v úvahu. Porovnávač vám je přehledně zobrazí a seřadí dle ceny, prodávanosti či libovolného paramentru, jenž pokládáte za nejdůležitější.

Mrkněte se na nejprodávanější modely

Netušíte, co vlastně hledáte? S rozhodováním někdy mohou pomoci spokojení uživatelé. Pokud vůz dobře slouží desetitisícům jiných, je velká šance, že nezklame ani vás. Proto také na Autohledu najdete žebříčky popularity jednotlivých kategorií vozů, ať už firemních, naftových, pro rodinu, s nejnižší spotřebou, nebo třeba těch, které jsou hodnoceny jako nejspolehlivější. Mimochodem, tipnete si, jaké auto se aktuálně nachází na první příčce žebříčku prodávanosti v ČR vůbec? Podle statistik Ministerstva dopravy vycházejících z dat registru vozidel je to elegantní a praktická Škoda Octavia!

A to není zdaleka všechno

Autohled.cz klade důraz na přehlednost a úplnost údajů, proto je nejlepším zdrojem podrobných informací o vozech, které vás zajímají. Uvažujete například o nejmenším, nejúčinnějšším a cenově nejdostupnějším SUV VW T-Roc? Jednoduše se čtivou formou informujete o všech jeho výhodách, prohlédnete si videoprezentaci, získáte přehled parametrů a kliknutím na nápis „porovnat“ v pravém horním rohu jej okamžitě srovnáte s jeho konkurenty. A pokud budete chtít i nadále zůstat v obraze, abyste se už nedostali do situace, kdy nemáte o novinkách na trhu ani páru, vraťte se na portál Autohled.cz i později a sledujte pravidelně přibývající články.

posted by DavidK on Kvě 7

Auta na autonomní provoz neboli samořízená motorová vozidla. Ne, to není žádná budoucnost, ale realita. Automobily řízené počítačem bez použití lidského faktoru už se prohání ve vybraných zemích a dochází ke stále novým testovacím jízdám. Někteří výrobci dokonce slibují dokončení těchto projektů na rok 2020, což je za nedlouho.

Ve Spojených státech amerických máte například možnost vyzkoušet auta na autonomní provoz v podobě klasických taxíků.

Jak funguje ovládání vozu?

Za vším samozřejmě stojí propracované počítačové technologie, které jsou novodobým typem umělé inteligence. K řízení takového automobilu je tak zapotřebí nejenom navigačního systému, ale také mnohých dalších, jež se starají o bezpečnou a bezproblémovou jízdu.

  • Sonary
  • Kamery
  • Radary milimetrových vln
  • Laserové skenery

Tyto a mnohé jiné prvky se kladně podepisují na řešení nejrůznějších dopravních situací, a to s naprostou přesností a správným vyhodnocením. U zkušebních provozů autonomních taxíků můžete v dnešní době počítat ještě se správou pod drobnohledem pracovníka řídícího střediska, který má možnost vzdáleně zasáhnout do řízení automobilu.

Umělá inteligence s možností vlastního zásahu

I když se dopracujeme k samořízeným automobilům a nebude tomu tak dlouho, kdy dojde k jejich rozšíření, stejně tak trochu počítejte s volantem a pedály. To byla totiž jedna z podmínek před tím, než se auta na autonomní provoz vydají na silniční komunikace.

Stále musí existovat zadní vrátka, skrze něž se řízení bude moci ujmout vezená osoba. I když jsou počítače téměř neomylnou záležitostí, neměl by se jednoduše vypouštět lidský faktor.

Tak uvidíme, jak se autonomní provoz rozšíří a jaká bude například nehodovost, která je v mnohých ohledech zaviněna právě nepozorností řidiče. Samořízené vozy jsou takovou pomyslnou hudbou budoucnosti, jež se velice brzy přeformuje na skutečnost.

posted by TomasL on Kvě 4

Protisluneční fólie do auta spolehlivě odrážejí cca 30–58 % tepla ze slunečního záření. Poměrně nedávnou novinkou a současnou špičkou v tomto oboru jsou keramické folie, které dokáží spolehlivě zablokovat až 93 % tepelné energie. V teplých měsících tak pomáhají naše fólie snižovat teplotu v autě a přispívají k Vašemu příjemnému cestování, komfortu a pohodlí. Poskytují také dokonalou ochranu proti UV záření, přímým slunečním paprskům a částečně i proti zásahu cizími tělesy. Za barevnou stálost fólií, jejich přilnavost ke sklu a absenci vzduchových bublin mezi fólií a sklem naprosto ručíme. Díky naší profesionální aplikaci budou autofólie proti slunci i za dlouhou dobu vypadat perfektně a neztratí žádnou ze svých vlastností. Váš automobil dostane nový „oblek“, tmavá skla zcela jistě dotvoří nový vzhled.

Reflexní a nereflexní fólie

Základním požadavkem kladeným na protisluneční fólie je odraz a blokace sluneční a tepelné energie. Druhotným efektem pak může být útlum slunečního záření (odstínění), a tedy vytvoření soukromí.

Autofólie se vyrábějí ve dvou základních provedeních – reflexní (zrcadlové) a nereflexní (absorpční). Fólie mají účinný UV filtr (98 %), který současně zamezuje vyblednutí barev, chrání předměty v interiéru před blednutím, zamezuje popraskání kožených sedadel, volantu, plastů a přispívá k ochraně zdraví osob. Protisluneční fólie jsou dodávány s prostupem světla od 5 do 85 %. Tloušťka je pak 0,03–0,05 mm.

Montáž bezpečnostních fólií na automobily

Je tady další využití našich folií. Chcete zvýšit bezpečí svého automobilu a nedopustit tak poškození Vašeho majetku? Zakupte si bezpečnostní fólii na automobilová skla! Při precizní a profesionální aplikaci není možno rozpoznat, zda je okno chráněno folií, či nikoli. Folie o tloušťce 100 mikronů je čirá a něco vydrží. Slouží jako zvýšená mechanická zábrana, zpomaluje tak vniknutí pachatele do objektu či automobilu. Dále zamezuje prohození cizích předmětů skleněnou plochou, jako jsou kámen, dlažební kostka, baseballová pálka, zápalné látky, výbušniny atd. Při opakovaných úderech tyčí nebo kladivem fólie sice praskne, ale udrží sklo stále pohromadě, proto je velmi obtížné tuto překážku překonat. Z těchto důvodů je zákonem zakázáno lepit fólii na zadní skla automobilů (v případě havárie musí zůstat aspoň jeden únikový prostor pro cestující).

Bezpečnostní fólie na skla automobilu zná ještě jeden důvod, proč ji tam mít. V případě havárie a prasknutí skla, folie rozbité sklo bezpečně udrží pohromadě a malé střepy tak nejsou po celém autě, nezraní tedy Vaše děti. Úrazy způsobené rozbitým sklem patří k těm nejzávažnějším. Zvláště pak úrazy dětí z pořezání střepy rozbitého skla jsou varující. Není tohle dobrý důvod proč ochránit zdraví a bezpečí Vašich nejbližších? Využijte autoskla tonování Brno.

Kupte si fólie na automobilová skla v Brně.

posted by DavidK on Dub 30

Rozhodli jste se pořídit si ojetý automobil? Pak vám přinášíme několik důležitých rad, jež byste si měli důkladně prostudovat před tím, než vyrazíte na obhlídku místních autobazarů. Jde o základní povinnosti, které byste měli provést u jakéhokoliv vozu, o nějž máte zájem.

Původ vozidla a základní identifikátory

V první řadě si ověřte původ vozidla, k čemuž lze v dnešní době využít řadu dostupných služeb, i za mírný poplatek. A to prostřednictvím čísla VIN. Nahlédněte do databáze kradených vozů, zda se tam právě tento kousek nenachází.

VIN se pro vás stane tzv. rodným listem automobilu a měli byste jej nalézt na řadě míst, jako je třeba štítek za sklem. Při kontrole kódů se podívejte na štítky všech skel, což může být také jeden z vypovídající faktorů.

Prověřte, zda vše sedí ve velkém technickém průkazu.

Technický stav vozidla

Po prvopočátečním papírování přichází na přetřes kontrola technického stavu. Zkontrolovat byste měli lak, opotřebení interiéru odpovídající počtu najetých kilometrů – volant, pedály, řadící páka, pásy apod. Podívejte se, zda některý z airbagů už nebyl vystřelen, jak vypadá prostor motoru a jestli všechny části vozu dokonale lícují a nebyly měněny.

Pakliže k tomu budete mít příležitost, nechte si auto zvednout na rampě, kde projdete i podvozek automobilu. Tam se zaměřte na brzdy, tlumiče, výfukový systém a v neposlední řadě rovnoměrné ojetí pneumatik a jejich stav.

Testovací jízda hodně prozradí

V okamžiku, kdy úspěšně projdete vším výše zmíněným, je nejvyšší čas automobil projet. Poslechněte si hladký chod motoru, vyzkoušejte, jak se řadí jednotlivé rychlosti, popřípadě jak funguje automatická převodovka. Pozornost věnujte sbíhavosti, brždění, ale i jakýmkoliv atypickým zvukům.

Pokud bude vše v pořádku, dá se říci, že jste jako amatéři udělali pro nákup ojetého automobilu maximum.


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.