Autor: DavidK datum: Zář 17 kategorie: Auto

Dieselgate je pojmem, na který v automobilovém odvětví narazil bezpochyby každý. Je tedy zřejmé, že řada lidí ví, o co se jedná. Pokud však spadáte do té druhé kategorie a nemáte ponětí o tom, co se skrývá za výrazem dieselgate nebo máte jen strohé informace, začtěte se do následujících řádků a dozvíte se víte.

Dieselgate a Volkswagen

Za slovem dieselgate se ukrývá emisní skandál automobilky Volkswagen, jež se snažila falšovat výsledky emisních testů, aby její motory bez sebemenšího problému prošly patřičnými kontrolami. Došlo k tomu tak, že automobily s dieselovými motory byly vybaveny programem, který dokázal dočasně upravit výsledky tak, aby splňovaly všechny potřebné normy. Pak došlo k navrácení původních a samozřejmě i vyšších hodnot.

Toto odhalení přišlo už před třemi lety, konkrétně v roce 2015. Na všem se podílela Agentura pro životní prostředí z USA, která tento podvod prokoukla a upozornila na něj. Netrvalo dlouho a začalo pozvolné vyšetřování.

  • Free-Photos / Pixabay

    Rok 2015 – Němečtí prokurátoři začali vyšetřovat vznesená obvinění.

  • Rok 2016 – Volkswagen se opozdil se zveřejněním svých hospodářských výsledků v závislosti na tomto skandálu. Zároveň byly požadovány výsledky vyšetřování přímo ve firmě.
  • Rok 2017 – Společnost Volkswagen přiznává svou vinu.

Jaké jsou důsledky dieselgate?

Právě přiznání automobilky Volkswagen mělo za následek jediné. A to je pokuta ve výši až 4,3 miliardy amerických dolarů. Zároveň došlo ve firmě k řadě nejrůznějších reforem. Tento negativní dopad se samozřejmě podepsal i na pověsti značky Volkswagen. Je však otázkou, zda k tomu přihlížejí i spokojení majitelé těchto vozů.

Je pravdou, že problém dieselgate se začal pomalu přesouvat i mezi ostatní výrobce automobilů a v loňském roce už začalo prověřování také u věhlasné automobilky Audi. Tak uvidíme, co se ještě nedozvíme.


Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.