auto slunce

Autor: David H. datum: Lis 25 kategorie: Auto

S tím, jak se zmenšovaly a stále zmenšují světové zásoby ropy, se objevila otázka, jak vyřešit automobilovou dopravu neboli čím nahradit klasické spalovací motory. Už od začátku těchto úvah se jako o jednom z možných řešení začalo uvažovat o automobilech na solární pohon. V porovnání s automobily na elektrický či vodíkový pohon se ale o nich až doteď mluvilo spíše výjimečně. Teď se ale konečně zdá, že přichází jejich čas.

Překvapivě dlouhý dojezd

Nizozemská automobilka Lightyear představila svůj první automobil s názvem Lightyear One, který umí svůj akumulátor dobíjet ze sluneční energie, na silnicích bychom toto auto mohli potkat již za dva roky. I když se tedy stále jedná vlastně o elektromobil, je možnost dobíjení slunečními paprsky zcela revolučním řešením. Lightyear One se pyšní dojezdem až 725 km a také tím, že za vhodných podmínek automobil prostřednictvím svých integrovaných solárních panelů dokáže získat energii na dvanáct kilometrů dojezdu za jednu hodinu.

auto slunce

SplitShire / Pixabay

Solární panely všude, kam se podíváš

Nový Lightyear One se od ostatních elektromobilů ale liší již na první pohled. Celá jeho karoserie je totiž pokryta solárními panely, jejichž celková plocha představuje úctyhodných pět metrů čtverečních. Tyto panely jsou navíc speciálně upraveny proti poškození, jsou pokryty silnou vrstvou skla, která je chrání. Panely samozřejmě pracují, pokud jsou vystaveny slunci. Výhodou je, že jsou na sobě nezávislé, a tak pokud se například část automobilu nachází ve stínu a část na slunci, pracují alespoň ty, které jsou vystaveny slunečním paprskům. A pokud slunce náhodou vůbec nesvítí, je automobil vybaven i zásuvkou pro dobití tak, jak jsme tomu již zvyklí u klasických elektromobilů.

Jen pro zajímavost uveďme, že automobilku Lightyear založili v roce 2016 absolventi Technické univerzity v Eindhovenu a zároveň členové týmu Solar Team Eindhoven, který v předchozích letech vyhrál se svými prototypy automobilů na solární pohon několik soutěží.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.