Autor: David K. datum: Čvc 22 kategorie: Auto

V poslední době se na trhu objevuje spousta automobilů s tříválcovými motory, které mají pochopitelně své příznivce, ale také odpůrce. Není se čemu divit, protože léta prověřená klasika ve formě čtyřválců má zkrátka svou minulost a nelze o ni pochybovat.

Při výběru vašeho nového vozu vám proto mohou být nápomocny následující řádky, v nichž si povíme něco trochu více o obou variantách.

Cena hovoří za vše

Když se na porovnání obou motorů podíváme z pohledu pořizovacích nákladů, tříválce jednoduše vedou. O tom není žádných pochyb. Oproti čtyřválcům mají nižší pořizovací cenu, zabírají ve vozidle menší prostor a jsou lehčí. Z toho plyne poměrně zajímavý klad. Není v takové míře zatěžována přední náprava. Je však pravdou, že u ceny to může končit.

V čem vede čtyřválcový motor?

Z obecného hlediska lze hovořit poměrně jednoznačně. Čtyřválcový motor je podstatně vyzrálejší nežli tříválcový motor. Oproti němu má menší vibrace, protože už z logiky věci a stavby tříválcového motoru je zřejmé, že musí vibrovat. S tříválcem se mimo jiné pojí také méně vyrovnaný průběh motoru nežli s čtyřválcem.

RitaE / Pixabay

Čtyřválcový agregát je zkrátka dokonale vyvážený, a to i přesto, že má vyšší hmotnost. Pokud se bavíme o motorech využívaných hojně ve vozidle Škoda, pak čtyřválec disponuje standardní regulací olejového čerpadla, vyvážením motoru a výfukový ventil je bez chlazení sodíkem. I to mohou být aspekty, které hovoří pro jeho pořízení.

Některé servisní úkony jsou pochopitelně jednodušší u tříválce, jiné zase u čtyřválce.

Projeďte se a uvidíte

Při správném zacházení s automobilem a pravidelném servisu lze docílit vysokého nájezdu kilometrů i s tříválcem. Jde pouze o to, jak důsledná bude péče o vůz. Proto výběr správného motoru řešte tak, že si projedete tříválec i čtyřválec a budete vědět sami.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.