Autor: Kateřina M. datum: Zář 9 kategorie: Auto

Různě na světě najdete speciální programy, které se snaží podporovat majitele elektromobilů, hybridů a do budoucna i vodíkových aut. Česká republika se snaží nezůstat pozadu a také připravuje zajímavé výhody a slevy pro všechny, kdo vlastní takový automobil. Jedinou podmínkou, kterou je třeba splnit, je pořízení speciální SPZ, která je přidělována ekologickým vozům. Ta slouží k rychlému rozeznání vozu. Ačkoliv elektromobily nejsou hlučné a nemají výfuk, SPZ umožní jejich rychlejší rozlišení, zda mají na nabízené výhody právo či nikoliv.

V Praze parkujete zdarma

První výhodu pro majitele elektromobilů, která byla v České republice zavedena, je bezplatné stání v Praze na takzvaných modrých i fialových parkovacích zónách. Řidiči díky tomu můžou ušetřit mnoho korun. Tím však zavádění podpory elektromobility teprve začalo. Nové změny jistě potěší každého, kdo je majitelem takového vozu nebo jeho pořízení plánuje. Cílem je zvednout zájem o vozy, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Elektromobily bez dálničních poplatků

Mezi jedno z hlavních lákadel u elektromobilů patří zbavení povinnosti platit dálniční známky. Zavedení výhody je plánováno k roku 2021. Klasickým elektromobilům by měly být tyto poplatky úplně odpuštěny. Poloviční zvýhodněnou sazbu pak získají automobily poháněné zemním plynem nebo biometanem. Ostatních alternativních pohonů, jako je například zkapalněný ropný plyn, se zvýhodnění nedotkne. Pro benzínové a naftové motory do budoucna zůstane cena bez snížení a nejspíše i bez zvýšení.

tesla

Free-Photos / Pixabay

Osvobození od daně

Jednou z dalších výhod, kterou máme shodnou z většinou zemí, kde elektromobily získávají stále více na popularitě, je to, že jsou jejich majitelům odpuštěny silniční daně. Jiné daňové povinnosti, jako je například osvobození od DPH při nákupu vozu s elektrickým pohonem, však není v naší zemi zatím plánováno. Nicméně alespoň pro podnikatele jsou na nákup těchto aut pravidelně vydávány granty.

Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.