cars

Autor: David K. datum: Úno 22 kategorie: Auto

Start-Stop systém je součástí novějších automobilů. Pokud jej máte ve svém voze, asi nemá cenu moc rozebírat, jak vlastně funguje. Jen ve zkratce to zmíníme pro ty, kdo s ním nemají zkušenosti. Systém funguje tak, že když na křižovatce zastavíte a vyřadíte, motor automobilu zhasne. Zapne se až v momentě, když opět sešlápnete spojkový pedál kvůli zařazení rychlosti. Jde o moderní systém, který by neměl ubližovat motorům, na druhou stranu může spoustu lidí obtěžovat a vytáčet.

Vypněte systém Start-Stop

carsPokud chcete tento systém vypnout, máte samozřejmě možnost. Nutno však podotknout, že takovou příležitost nemají všichni stejnou. U některých vozů lze nalézt tlačítko, pomocí něhož tento systém deaktivujete. Musíte však myslet na to, že je to vždy na dobu aktuální jízdy. Takže když motor klíčkem zhasnete a chcete pak znovu nastartovat, je třeba před jízdou systém znovu deaktivovat.

Některé značky vozidel mají bohužel pro řidiče schovanou volbu deaktivace Start-Stop systému hluboko v nabídce, kam se lze proklikat přes dotykový displej. Takové řešení je časově náročnější a může být obtěžující.

Trvalé vypnutí systému Start-Stop

Výše popisovaný model částečného a časově omezeného vypnutí tohoto systému se pochopitelně týká jen vybraných značek a modelů automobilů. Pokud takovou možnost nemáte nebo vám naopak vadí provádět výše uvedené kroky opakovaně, využijte trvalého vypnutí. To však v domácích podmínkách provedete jenom stěží, protože je třeba to udělat softwarově přes diagnostiku. Ledaže byste vlastnili potřebný kabel a programové vybavení.

Za přijatelný poplatek v řádu stokorun vám to však provedete ideálně značkový servis. Je ale pravdou, že některé automobilky to dělají nerady, jiné to považují za porušení záruky a podobně. To už je ale na individuálním zjištění. Důležité je, že systém Start-Stop vypnout lze.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.