driving license

Autor: David K. datum: Lis 20 kategorie: Ostatní

Každý asi správně ví, že pokud chcete řídit automobil, potřebujete nejprve získat řidičské oprávnění skupiny B. Na to má člověk nárok po složení teoretických a praktických zkoušek po dovršení osmnácti let věku. Víte, ale jak je to s řidičským oprávněním na motocykl? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Řidičské oprávnění skupiny A

Jak asi správně tušíte, jakékoliv řidičské oprávnění související s motocykly je označováno písmenem A. Záleží pouze na tom, o jakou kubaturu se jedná. Například skupina AM je dostupná všem osobám starším patnácti let. S pomocí tohoto řidičského oprávnění lze řídit motocyklu s kubaturou do 50 cm3 a výkone do 4 kW. Dále platí pravidlo, že takový motocykl nesmí překročit rychlost 45 kilometrů za hodinu.

Pokud dovršíte věku šestnácti let, nabízí se vám možnost udělat si řidičák A1. V tomto případě už můžete dosáhnout na motocykl s kubaturou do 125 cm3. Zvyšuje se také výkon na hranici 11 kW. Takový motocykl může být řízen bez postranního, ale také s postranním vozíkem.

Řidičské oprávnění A2 a A

Skupina A2 je dostupná všem uchazečům, kterým bylo více jak osmnáct let. V tomto případě platí omezení týkající se nikoliv kubatury, ale výkonu. Ten je stanoven na hranici 35 kW. Tento limit řidič nesmí za žádných okolností překročit. Poslední řidičskou skupinou je klasická skupina A. K jeho realizaci se propracuje až poté, co vám bude 24 let. Zároveň se jedná o neomezený řidičský průkaz na libovolný typ motocyklu.

Jak můžete vidět, doba se mění. Před desítkami let bylo řidičské oprávnění A dáváno automaticky k řidičskému oprávnění B. Dnes musíte absolvovat hned několik kurzů, abyste se propracovali do k velkému motocyklu. Nejenom, že jde o běh na dlouhou trať, ale ve výsledku zaplatíte také více peněz. Na druhou stranu, snad to má i pozitivní vliv při ježdění a silničních komunikacích.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.