motor oil

Autor: David K. datum: Lis 6 kategorie: Ostatní

Výměnu oleje by neměl podceňovat žádný majitel dopravního prostředku. Jde přece jenom o hodně důležitou kapalinu, která souvisí s promazáváním a správným chodem motoru. Pakliže neváváte vůz do servisu a chcete se do této činnosti pustit svépomocí, měli byste si na vše důkladně připravit a vědět, jak na to. Tohle a mnohé další vám nyní prozradíme.

Nezbytné nástroje

Pokud jdete měnit olej v automobilu je naprosto zřejmé, že budete potřebovat motorový olej. V jeho přípravě si pohlídejte správnou specifikaci, aby v motoru plnit odpovídající úlohu. Společně s motorovým olejem je vhodné vyměnit také olejový filtr. Jde o relativně malou investici.

Kromě toho základu budete potřebovat nádobu, do níž vypustíte olej a následně ho odvezete k likvidaci či na svěrné místo. Nezapomínejte na hever, popřípadě podpěry, klíč na motorový olej a výpustný šroub, včetně trychtýře pro nalévání nového oleje. Vhod vám určitě přijdou i gumové rukavice a hadr v rámci čistoty.

Výměna oleje od A do Z

Nyní se pojďme vrhnout na samotnou výměnu oleje. Nejprve auto zahřejte a nechte vychladnout. Posléze ho zvedněte heverem, odšroubujte výpustný šroub a vypusťte do nádoby. Nechte ho všechen pořádně vytéct. Poté odstraňte starý olejový filtr a namontujte nový. Uzavřete výpustný šroub a pusťte se do nalévání nového motorového oleje. Důkladně si pohlídejte množství vlévaného oleje. Vždy raději nalijte o něco méně.

Pro kontrolu bude totiž zapotřebí nastartovat vozidlo a zahřát ho ideálně krátkou jízdou. Po chvíli zkontrolujte jeho hladinu a případně dolijte. Jeho hladina by se měla ustálit na hranici mezi MIN a MAX. Tím končí snadná výměna motorového oleje. Pro úplnost můžete ještě provést reset palubního počítače týkající se výměny oleje, na níž budete po ujetí příslušných kilometrů nebo daném časovém úseku upozorněni. Tak co, pustíte se do této práce svépomocí?

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.