Autor: redakce datum: Lis 30 kategorie: Auto, Inzerce

Zákon ukládá zaměstnavatelům množství povinností – mimo jiné také školení řidičů. Stále se však najde dost těch, kteří nechápou rozdíl mezi řidičem referentem a řidičem z povolání. Pokud v problematice tápete i vy, nepřestávejte číst a udělejte si v tom jasno.

Řidič referent

Řidič referent je každý zaměstnanec, který v rámci výkonu své práce řídí vozidlo, ale není řidičem z povolání. (tzn., nemá tuto skutečnost v pracovní smlouvě). Nezáleží přitom na tom, zda je za volantem pravidelně nebo jednou za čas. A dokonce ani na tom, zda řídí soukromý nebo firemní automobil.

Do skupiny řidičů referentů patří také zaměstnanci, kteří řídí dopravní prostředek mimo veřejnou komunikaci (např. po firemním areálu). I pro ně je povinné školení řidičů referentů.

autonline.cz_king-skoleni_cz_01

Řidič z povolání

Jak zní definice řidiče z povolání? Jedná se o zaměstnance, který má řízení vozidla ukotveno v pracovněprávním vztahu.

Řidič z povolání k výkonu práce potřebuje profesní průkaz. Ten získá po absolvování příslušného školení. Zároveň musí pravidelně absolvovat školení profesní způsobilosti na akreditovaném pracovišti.

Co o školení referentů praví zákon?

Problematiku školení řidičů referentů řeší Zákoník práce. Bohužel není příliš konkrétní a uvádí pouze to, že zaměstnavatelé jsou povinni zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Žádná bližší specifikace však podobu školení nedefinuje.

autonline.cz_king-skoleni_cz_02

Zaměstnavatel si může určit, kdo školení provede. Mělo by se jednat o odborníka na oblast BOZP, nicméně nemusí být ve firmě fyzicky přítomen. Populární formou školení řidičů referentů jsou online kurzy – pro zaměstnance jsou praktičtější a zábavnější, pro zaměstnavatele zase výrazně levnější.

Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.