Autor: DavidK datum: Bře 5 kategorie: Auto

Cesta za hranice České republiky může být velice příjemná, pakliže je spojena s cestováním nebo rodinnou dovolenou. Tento výlet se však může změnit v dosti nezáviděníhodnou situaci, jestliže se stanete součástí jakékoliv dopravní nehody. Ta může mít hned dvě podoby.

  • Autonehoda, jíž nejste viníkem
  • Autonehoda způsobená vámi samotnými

Ať už se přihodí ten či onen model, vždy lpěte na dostatečné přípravě před cestou a správném jednání při dopravní nehodě.

Řádné pojištění vozidla

autonehoda v zahraniciNežli přistoupíme k řešení autonehody v zahraničí, je třeba důrazně upozornit na zajištění všech dokladů a náležitostí před odjezdem. Kromě povinného ručení je to také zelená karta, kterou mějte při sobě. Přínosné je i cestovní pojištění, jež chrání osoby ve vozidle. Zapomínat nesmíte ani na telefonní kontakt na asistenční službu.

Řešení nehody na místě

Postup je ve své podstatě naprosto shodný, jako v České republice. Důraz klaďte na bezpečnost a zdraví osob, zajistěte místo havárie, popřípadě zavolejte policii. I v tomto okamžiku je vyplňován Evropský formulář, do něhož je zaznamenána autonehoda.

Při řešení v zahraničí však musíte být daleko důslednější, než v tuzemsku. Měli byste si zajistit všechny kopie protokolů, jež vzniknou v souvislosti s vaší dopravní nehodou. Pakliže máte i havarijní nebo jiné pojištění, týká se to také lékařských zpráv a ostatních listin, včetně vyžadované zdravotní péče.

Vše proplatí pojišťovna

Nevíte-li si samozřejmě rady či vzniká-li při dopravní havárii jazyková bariéra, bude vaší záchranou linkou asistenční služba. Právě dle jejích instrukcí se řiďte, abyste po návratu do Čech mohli vyžadovat plnou nebo právoplatnou finanční náhradu za vzniklé služby a procesy.

Autonehoda v zahraničí není nic neobvyklého, řidič by měl být pouze pozorný a dbát předepsaných pokynů.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Naypong)

Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.