Autor: David K. datum: Dub 30 kategorie: Auto

Rozhodli jste se pořídit si ojetý automobil? Pak vám přinášíme několik důležitých rad, jež byste si měli důkladně prostudovat před tím, než vyrazíte na obhlídku místních autobazarů. Jde o základní povinnosti, které byste měli provést u jakéhokoliv vozu, o nějž máte zájem.

Původ vozidla a základní identifikátory

V první řadě si ověřte původ vozidla, k čemuž lze v dnešní době využít řadu dostupných služeb, i za mírný poplatek. A to prostřednictvím čísla VIN. Nahlédněte do databáze kradených vozů, zda se tam právě tento kousek nenachází.

VIN se pro vás stane tzv. rodným listem automobilu a měli byste jej nalézt na řadě míst, jako je třeba štítek za sklem. Při kontrole kódů se podívejte na štítky všech skel, což může být také jeden z vypovídající faktorů.

Prověřte, zda vše sedí ve velkém technickém průkazu.

Technický stav vozidla

Po prvopočátečním papírování přichází na přetřes kontrola technického stavu. Zkontrolovat byste měli lak, opotřebení interiéru odpovídající počtu najetých kilometrů – volant, pedály, řadící páka, pásy apod. Podívejte se, zda některý z airbagů už nebyl vystřelen, jak vypadá prostor motoru a jestli všechny části vozu dokonale lícují a nebyly měněny.

Pakliže k tomu budete mít příležitost, nechte si auto zvednout na rampě, kde projdete i podvozek automobilu. Tam se zaměřte na brzdy, tlumiče, výfukový systém a v neposlední řadě rovnoměrné ojetí pneumatik a jejich stav.

Testovací jízda hodně prozradí

V okamžiku, kdy úspěšně projdete vším výše zmíněným, je nejvyšší čas automobil projet. Poslechněte si hladký chod motoru, vyzkoušejte, jak se řadí jednotlivé rychlosti, popřípadě jak funguje automatická převodovka. Pozornost věnujte sbíhavosti, brždění, ale i jakýmkoliv atypickým zvukům.

Pokud bude vše v pořádku, dá se říci, že jste jako amatéři udělali pro nákup ojetého automobilu maximum.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.