Autor: David K. datum: Led 22 kategorie: Auto

Nákup nového rodinného vozidla je vždy spojen s řadou otázek a diskuzí. Mnohdy se do vašeho rozhodovacího seznamu zařadí hned několik značek vozů, dále pak samotných modelů a naposled i motorových provedení.

A právě poslednímu zmiňovanému faktoru se dnes budeme věnovat pravděpodobně nejvíce, protože od něj se do značné míry odráží následná volba automobilu, ať už jde o soukromé nebo komerční využití.

Vznětový motor má nižší spotřebu

benzin nebo plynElement, který je pravděpodobně neoddiskutovatelný. Je tomu tak, spotřeba naftového motoru může být o jeden až dva litry na sto kilometrů menší, o čemž není žádných pochyb. Nutno však podotknout, že toto je pouze jedna stránka věci v porovnání s benzínovým motorem.

Technické provedení motorů

Uvědomit si musíte, že z pohledu konstrukce jde o naprosto odlišná zařízení. Daleko větší zatížení jednotlivých částí lze očekávat u naftového agregátu, z čehož vyplývá také častější nutnost výměny některých dílů nebo ekonomicky nákladnější servis.

Opět jde ale o individuální záležitost, protože servisní podmínky se u různých značek mohou poměrně výrazně lišit.

Kolik najezdíte ročně kilometrů?

Pakliže jste doposud na vážkách a nejste schopni se přiklonit k té či oné variantě, určitě si prostřednictvím této otázky uděláte jasno. Obecně lze totiž tvrdit, že vznětový motor bude lepší pro toho, kdo najezdí ročně daleko více kilometrů. Optimální hranice je někde kolem 20 000 až 30 000 km.

Vliv na to mohou mít i delší dojezdové vzdálenosti, jež budou prospívat spíše dieselovému motoru. Benzínové vyhotovení je ideální do města, na časté pojížďky a celkově menší počet najetých kilometrů.

Do kompletního výpočtu výhodnosti toho či onoho řešení si nezapomeňte připočíst samotné náklady na obě provedení vozů. Naftové motory jsou totiž řádově dražší.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Feelart)

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.