Autor: David K. datum: Bře 11 kategorie: Ostatní

Dopravní nehoda je bezpochyby nepříjemnou zkušeností, navíc, když ji nezpůsobíte vy sami, ale jiný řidič. Za běžných okolností se taková havárie řeší poměrně jednoduše. Vše se sepíše do příslušného protokolu, tam se také vyznačí viník nehody a taková skutečnost se nahlásí na pojišťovně. Vzhledem k tomu, že viník nehody má povinné ručení, všechna škoda vám bude uhrazena jeho pojišťovnou.

Co se ale bude dít v okamžiku, kdy viník od nehody ujede nebo nemá povinné ručení?

Nehoda bez povinného ručení viníka

Gellinger / Pixabay

V takový moment nastává pochopitelně komplikovanější situace. Pokud k takové situaci dojde a vy znáte viníka nehody, celkovou škodu na vašem vozidle bude hradit Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu. Ten je určen právě pro takové případy. Česká kancelář pojistitelů takovou škodu bude následně vymáhat na viníkovi, takže vy z celý procesem už nemáte nic společného.

Horší případ může nastat, když viník od nehody ujede a nenajde se. Pak se to řeší tak, že pokud je škoda větší jak 10 000 Kč, popřípadě došlo ke zranění osob ve vozidle, můžete se opět obrátit na Českou kancelář pojistitelů. Jde však o komplikovanější a zdlouhavější řešení se spoustou dokazování a podobných věcí.

Co když je viníkem zvěř?

Viníkem nehody, respektive strůjcem poškození vašeho vozidla však nemusí být pouze jiný řidič. Škody mohou být způsobeny třeba divokou zvěří. Po ní ale nemůžete vyžadovat jakékoliv povinné ručení. V takový moment tedy můžete narazit. A to tak, že si škodu budete muset uhradit ze svého. V tomto případě vám nepomůže ani Česká kancelář pojistitelů. Výjimkou jsou pouze dva případy.

  • V rámci povinného ručení máte připojištění zahrnující střet se zvěří.
  • K vozidlu si platíte havarijní pojištění, jež v sobě zahrnuje střet se zvěří.

Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.