Autor: David H. datum: Čvn 22 kategorie: Auto

Cestování je každodenní součástí našeho života. Mnoho lidí stráví každý den za volantem několik hodin při dojíždění do práce, další hodiny pak o víkendu, když chtějí vyrazit na výlet. Většina silnic bohužel na kapacitu současné dopravy nebyla stavěna, a tak se poměrně často stává, že v případě jakékoli nehody, která se na dané komunikaci stane, či v době dopravní špičky nebo opravy silnice, cestující uvíznou v dopravní zácpě. Naštěstí existuje hned několik online služeb a aplikací, jejichž prostřednictvím můžete sledovat aktuální dopravní situaci a vaši cestu v případě nutnosti pozměnit.

Klasika od Googlu a Seznamu

Jednou z možností, jak dopravní situaci zjistit, představují online mapy, například Google Mapy či Mapy.cz. Obě služby jsou zdarma. O něco lepší služby poskytuje Google, neboť Google Mapy umožňují vyhledat nejkratší či nejrychlejší trasu s ohledem na momentální dopravní situaci a zároveň je lze velmi dobře využít nejen při cestování u nás, ale také v zahraničí. Jejich informace patří k nejpřesnějším, neboť data získávají z několika různých zdrojů. I Mapy.cz vám mohou poradit s dopravními informacemi, ale bohužel zatím při výpočtu délky trasy a potřebného času aktuální dopravní situaci nezohledňují.

google maps

Dopravní informace na webu

Podrobné informace o dopravní situaci na českých silnicích a dálnicích poskytuje rovněž portál Bezpečné cesty, který nabízí interaktivní mapu s informacemi o nejrůznějších nehodách, uzavírkách i dalších potížích a omezeních, se kterými byste se na cestě mohli setkat. Můžete zvolit službu Trasa, která vám nalezne všechny problémy na vámi zvolené cestě, a vy si pak trasu upravíte tak, abyste se těmto místům vyhnuli. Mapu aktuální dopravní situace naleznete také na webu Zelená vlna Českého rozhlasu či ÚAMK. Poslední službou, o které se zmíníme, je Waze, která prvoplánově funguje jako navigace pro chytré telefony, ale při plánování trasy neustále zohledňuje aktuální dopravní situaci, zobrazuje překážky, objížďky a další komplikace. Data získává z několika různých zdrojů, jedním z nich jsou i její uživatelé.

Okomentuj

Copyright © 2020 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.