dalnice

Autor: David H. datum: Led 20 kategorie: Ostatní

I v roce 2020 budete moci dálniční známky v ČR pořídit v papírové podobě. Původně už se měly platit prostřednictvím elektronického mýta, to ale přijde až v roce 2021. Cena zůstane stejná jako letos, což jistě řidiče potěší. Důvodem nenavyšování ceny je především oprava dálnice D1, která znamená řadu omezení a pro řidiče je značně nekomfortní. Je tedy fér, že po dobu rekonstrukcí zůstane cena stále stejná. I proto bude nadále roční dálniční známka stát 1.500 korun. Měsíční kupón přijde na 440 korun a nejkratší desetidenní na 310 korun.

dalnice

Free-Photos / Pixabay

Na rok, na měsíc či na 10 dní

U desetidenní a měsíční dálniční známky je platnost daná vyznačením platnosti, pomocí proštípnutí patřičných kolonek. Platnost si tedy můžete zvolit dle vaší potřeby. Roční dálniční známka 2020 platí od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021, a to bez ohledu na to, kdy si ji koupíte. Nevyplácí se tedy si roční dálniční známku pořizovat později během roku – její platnost se neprodlužuje. Aby bylo možné dálniční známky snadno identifikovat při policejní kontrole, mění se jejich vzhled.  Pro rok 2020 bude mít desetidenní kupon tvar žlutého trojúhelníku, měsíční fialového čtverce a roční červeného kruhu, s modrým orámováním. Opět nebudou chybět bezpečnostní prvky, jako ochrana před paděláním.

Nezapomeňte uchovat kontrolní díl

Kupóny koupíte na obvyklých místech jako jsou benzinové pumpy, na pobočkách České pošty nebo v okolí hraničních přechodů. K dispozici bývá také na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance, případně ve vybraných supermarketech. V žádném případě nekupujte známky dražší, žádná přirážka se na ně nesmí uplatňovat.

A konečně, kam dálniční známku nalepit? Dálniční známky ČR se skládají ze dvou dílů. První je klasická nálepka, která se lepí na čelní sklo. A to konkrétně zevnitř, do pravého dolního roku, tedy ke sloupku u spolujezdce. Druhá část je kontrolní, pro případnou kontrolu. Tento ústřižek rozhodně nevyhazujte a uchovejte jej na bezpečném místě.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.