dashboard

Autor: David K. datum: Dub 5 kategorie: Auto

Každý automobil je vybaven palubním displejem, ať už tím moderním v podobě obrazovky nebo tím archaickým. Tak či onak, vždy se na jeho ploše zobrazují nejrůznější kontrolky, které vás informují o tom, že s vozidlem je něco v nepořádku, je třeba něco vyměnit, probíhá určitá akce a podobně. Abyste se ve spleti alespoň těch nejčastějších kontrolek vyznali, přinášíme vám bližší informace.

Všímejte si barvy kontrolky

Ještě před prezentací nejčastějších kontrolek a jejich významu je třeba zmínit, že si musíte všímat také barevného provedení. Barva totiž může indikovat závažnost takového problému. Pokud je kontrolka zelená, obvykle značí to, že je všechno v pořádku a vy můžete vyrazit. Oranžová barva signalizuje to, abyste zbystřili a věnovali pozornost konkrétní části vozu. Červená barva prezentuje závažný problém, který je třeba ihned řešit.

Jaké jsou nejčastější kontrolky?

Jednou z hodně viditelných kontrolek je brzdový systém. Tato kontrolka má podobu písmene „P“, kolem něhož jsou „závorky“. Problémy související s chladicí kapalinou jsou signalizovány teploměrem na vodě. Když jsou potíže s dobíjením, objeví se kontrolka baterie. V případě tlaku motorového oleje je prezentována kontrolka olejničky.

Kontrolky na palubním displeji auta vás mohou informovat i o tlaku v pneumatikách, žhavení nebo o systému kontroly výfukových plynů. Kontrolka s výfukem s kulatými částicemi značí problém s filtrem pevných částic. Všímat byste si měli také kontrolky volantu, která upozorňuje na potíže spojené s posilovačem řízení. Hodně důležitá je ikona kolečka s brzdovým obložením kolem. Za touto kontrolkou se skrývá systém ABS. V neposlední řadě nepodceňujte ani kontrolu airbagů, která na displeji odpovídá realitě, takže jí rozezná naprosto každý.

Před jízdou, ale i během jízdy věnujte kontrolkám vždy dostatečnou pozornost. Je to důležité.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.