Autor: David H. datum: Led 6 kategorie: Auto

Nákup ojetého vozu je vždy poměrně náročná věc, zvlášť pokud nejste zrovna expert přes auta. Takový vůz je nutné si skutečně pořádně prohlédnout, nenechat nic náhodě a rozhodně se držet rady „důveřuj, ale prověřuj“. Ani nákup ve známé prodejně nemusí být vůbec zárukou, že auto bude bez potíží fungovat a kupujete kvalitní vůz za dobré peníze.

Šest měsíců záruka

Díky novému občanskému zákoníku, existuje pojem tzv. skryté vady. Co si pod tímto pojmem v souvislosti s ojetými vozy představit a kdy vám může pomoci? Za skrytou se považuje taková vada, o které prodávající kupce neinformoval a kupující ji běžným způsobem nemohl odhalit. Není tedy na pohled zřejmá a projeví se až po nějakém čase používání vozu. Tento pojem se tedy snaží chránit i ty, kteří nemají s nákupem ojetin tolik zkušeností. Zákon stanoví maximální dobu šesti měsíců od uskutečněného prodeje jako dobu, ve které se může projevit skrytá vada. Může se jednat například o vadné turbo nebo palivové čerpadlo, únik chladící kapaliny nebo oleje a další. Jestliže se tato vada projeví během šesti měsíců, má se za to, že vada byla přítomná již při koupi.

auto

RyanMcGuire / Pixabay

Důkazy jsou nezbytné

I když to takto zní poměrně výhodně pro kupujícího, není to nutně tak. Prokázat skryté vady totiž může být relativně složité. Prodávající ručí výhradně za vady, kterými vůz disponoval v době prodeje. Nikoli za ty, které vznikly dalším opotřebením. Především je nutné vyloučit, že vada není specifikována ve smlouvě, není zcela zjevně viditelná a nemohla vzniknout běžným opotřebením vozu. Pokud jste i nadále přesvědčení, že se jedná o skrytou vadu, můžete uplatnit nárok na náhradu do 6 měsíců od data předání vozu. Můžete se domáhat opravy či výměny poškozeného vozidla. V případě, že vám prodejce nechce vyhovět zvažte soudní řešení sporu. Jděte do něj ale pouze tehdy, když jste si jisti, že budete schopni dobře prokázat váš nárok.

Okomentuj

Copyright © 2020 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.