ice

Autor: David K. datum: Čvn 13 kategorie: Ostatní

Zima je pro každého řidiče určitě méně příjemným obdobím. Je totiž zapotřebí dávat pozor na sníh a náledí. Obojí totiž negativním způsobem přispívá k nehodovosti na silnicích. Sníh rozeznáte poměrně snadno, protože ho vidíte na vozovce. S náledím už to bude o něho horší. I ledu si však lze všimnout tak, že se bude lesknout vozovka před vámi.

V první řadě předvídejte

Nejlepším lékem na zimní náledí na silnici je předvídání a dobrá informovanost. Pokud vyjedete na silnic v neblahý čas, kdy se může vyskytovat náledí, určitě poslouchejte zprávy o počasí v rádiu. I tam můžete být na tyto skutečnosti upozornění.

Dále si pak všímejte aut kolem sebe. Když zpozorujete na ostatních řidičích, jak jedou pomalu a opatrně, určitě to něco znamená. Zároveň zbystřete, pokud vozidla ve stejném směru nebo v proti směru začnou vykazovat jízdu smykem. Pak je zřejmé, že je něco špatně. Zároveň se snažte dodržovat bezpečnost vzdálenost za vozidlem před vámi.

Než vyjete v zimě na silnici, tak samozřejmě sledujte předpověď počasí, která také o mnohém vypovídá.

Jak se zachovat, když dostanete smyk?

Pokud i přes všechnu vaši ostražitost přece jenom narazíte na náledí, měli byste vědět, jak se v takové situaci jako řidič motorového vozidla chovat. V takovém případě existuje jedno poměrně jednoduché pravidlo. Když dostanete na vozovce smyk, vždy točte volantem na tu stranu, kam se pohybuje zadní část automobilu. Zároveň přitom nešlapejte prudce na brzdu, aby nedošlo k zablokování kol. Když jde zadní část vozu při smyku doprava, točte volantem doprava. Pokud jde zadní část doleva, točte doleva.

Nejlepší je samozřejmě vyzkoušet si chování vozu při takové situaci. K tomu slouží speciální testovací plochy, kde vás správnému řízení naučí pod dohledem profesionála. Neberte podobné situace na lehkou váhu, protože povědomí o tom, jak se chovat vám může zachránit doslova život.

Okomentuj

Copyright © 2022 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.