cars

Autor: David K. datum: Čvn 27 kategorie: Auto

Automobil využívá spousta z nás ke každodennímu dojíždění do práce, za koníčky a podobně. Pokud ovšem nastane libovolná situace, kdy vůz několik týdnů nepoužíváte, můžete být nemile překvapeni, když do něj usednete, otočíte klíčkem v zapalování a nic se nestane. Startování automobilu po delší odstávce totiž můžete být spojeno s jistými neduhy, na které vás upozorníme v následujících řádcích.

Na vině může být autobaterie

Výše popisovaný problém může být v první řadě spojen s vybitou autobaterií. A není se čemu divit. Pokud baterie už není v nejlepší kondici a necháte automobil týdny až měsíc odstavený, jednoho dojde k jeho vybití. Když s ním nejezdíte, baterie se pochopitelně nedobíjí a neudržujte při životě. Navíc samotné auto i při vypnutém stavu má alespoň minimální odběr.

V takovém případě je náprava poměrně jednoduchá. Nesnažte se vůz startovat přes nabíjecí kabely a raději akumulátor odpojte od vozidla a připojte ho na nabíječku. Po dobití akumulátoru můžete opět vyrazit na silnice.

Dejte si pozor na kvalitu paliva

Není to ale jenom vybitý akumulátor, který vám může házet klacky pod nohy. Další problém se může týkat paliva. I to postupně degraduje vlivem okolního vzduchu a vlhkosti, protože nádrž je odvětrávaná. Tím pádem se z něj stává nekvalitní palivo. Týká se to primárně paliva s biosložkou. Tento případ ovšem nastává, když vůz necháte odstavení několik měsíců. Pak je lepší přidat do nádrže vhodné příměsi. Pokud už palivo v nádrži degraduje, je asi nejlepší volbou jeho vytažení a natankování paliva nového.

Na závěr se zmíníme ještě o jedné části automobilu, se kterou můžete mít při dlouhodobější odstávce problém. Je to zreznutí brzd, respektive brzdových kotoučů. Tato povrchová rez ovšem při prvním jemném přibrzdění povolí. Horší to může být se zatuhlými brzdovými bubny, které bude třeba vyčistit.

Okomentuj

Copyright © 2022 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.