battery

Autor: David K. datum: Zář 12 kategorie: Auto

Autobaterie je nedílnou součástí každého automobilu, to ví snad každý. Bez tohoto nepostradatelného doplňku byste váš vůz vlastně ani nedokázali nastartovat. Právě z toho důvodu je třeba čas od času provést kontrolu autobaterie. Jedním z nejdůležitějších parametrů je pochopitelně napětí. Kromě něho však musíte projít i další věci.

Kontrola hladiny napětí

Jestliže si chcete ověřit, zda je vaše autobaterie dostatečně nabitá, potřebujete k tomu jeden nezbytný nástroj. A tím je multimetr nebo chcete-li voltmetr. Přístroj, na kterém si nejprve přepnete měření pro stejnosměrný proud s hodnotou do dvaceti voltů.

Teprve poté se můžete pustit do měření. Z logiky věci jasně vyplývá, že černý kabel měřáku dáte na konektor mínus a červený kabel naopak na plus autobaterie. Na displeji multimetru se vám následně zobrazí napětí akumulátoru. V tomto směru platí dvě pravidla.

Pokud se vám zobrazí napětí vyšší jak 12,6 V, pak je autobaterie plně nabitá. Jestliže se vám zobrazí menší hodnota, je pravděpodobné, že akumulátor je nabita tak z poloviny a třeba ho dobít. Nulové nabití autobaterie je pak výsledkem napětí menšího jak 11,6 V.

Další kontroly akumulátoru

V případě autobaterie byste neměli opomíjet ani na zběžnou optickou kontrolu. Pokud se na konektorech vyskytuje koroze nebo baterie nějak špinavá, vše odstraňte. Jestliže to typ akumulátoru umožňuje, můžete změřit také hladinu elektrolytu. K tomu slouží speciální indikátor. Před měření elektrolytu nezapomeňte odpojit kabely od autobaterie.

K dostání jsou také přístroje pro měření hustoty elektrolytu. V tomto případě ale už může jít o odbornější činnost, kterou je lepší svěřit profesionálům. Pravidelná péče a kontrola autobaterie se vám určitě navrátí. Minimálně v tom, že vás automobil nikde nenechá. Pokud totiž dojde k degradaci akumulátoru, je zapotřebí ho vyměnit.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.