motor

Autor: David K. datum: Dub 18 kategorie: Auto

Pokud zrovna nevlastníte automobil s automatickou převodovkou, musíte se potýkat s jednou důležitou povinností. Pokaždé, když chcete zařadit nebo přeřadit, musíte sešlápnout spojkový pedál. A to je proces, při kterém dochází k pozvolnému opotřebení spojky. Jestliže chcete, aby vám spojka ve voze vydržela co možná nejdéle, měli byste si naučit správně používat především v kolonách ve městě.

Co nejvíce škodí spojce?

Chcete vědět, kdy je spojka co možná nejvíce namáhána a dochází k jejímu opotřebení? Je to v okamžiku, kdy ji sešlápnete. Pokud tedy stojíte dlouhé koloně a musíte nepravidelně popojíždět, rozhodně nestůjte celou dobu na spojce. To je jeden z největších prohřešků, kterého se můžete vůči spojce svého automobilu dopustit.

Mnohem efektivnější z hlediska životnosti spojky je sešlápnout spojku, popojet, opět sešlápnout spojku, vyřadit, zabrzdit a čekat. I kdyby se tento proces měl opakovat stále dokola. Pro mnohé je tento styl jízdy obtěžující a může z něj za chvíli brnět noha. Vaše spojka vám ovšem z pohledu životnosti rozhodně poděkuje. Ve výsledku budete spokojeni i vy, protože ji nebudete muset měnit příliš brzy.

Snažte se sledovat provoz kolem vás

Časté nebo nesprávné sešlapávání spojky lze eliminovat také tím, že budete bedlivě sledovat provoz kolem. Když před vámi na semaforech stojí několik aut a padne zelená, nemačkejte spojku a nestůjte na ní, dokud se nerozjedou ostatní. To je zkrátka špatný scénář. A podobných je v silničním provozu daleko více. Snažte odhadnout rozjezd ostatních vozidel, rozjíždějte se plynule na delší dobu a raději popojíždějte na nižší rychlost, nežli budete opět vyřazovat.

Pokud budete dodržovat výše uvedené tipy můžete si být jisti, že spojka vám vydrží mnohem déle, než kdybyste na ní měli stále položenou nohu. A jestli tohle nechcete řešit, pořiďte si automat.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.