brake disc

Autor: David K. datum: Srp 22 kategorie: Ostatní

Každý dopravní prostředek disponuje určitými provozními kapalinami. Není to pouze olej a chladící kapalina, jak by si mohl, kdo myslet. Podceňovat byste neměli ani kontrolu brzdové kapaliny. Jak už její název prozrazuje, jedná se o kapalinu v brzdové soustavě. To je samo o sobě předpokladem toho, že optimální stav je více než důležitý.

Proč dochází k výměně brzdové kapaliny?

Možná si říkáte, z jakého důvodu měnit brzdovou kapalinu, když je jí dostatek? Odpověď na tuto otázku je poměrně snadná. Kapalina používaná v brzdové soustavě se totiž pojít se schopností pohlcovat vzdušnou vlhkost. Díky tomu dochází postupem času k degradaci vlastní brzdové kapaliny. Ve své podstatě klesá bod varu kapaliny, voda se postupně mění v páru a snižuje se celkový brzdový účinek.

Přesně z těchto důvodů je zapotřebí čas od času vyměnit brzdovou kapalinu. Ideálně v předepsaných intervalech konkrétního výrobce.

Kdy je vhodné měnit brzdovou kapalinu?

Brzdová kapalina se mění v období od jednoho do tří let. Nejčastěji to bývá po dvou letech. Alespoň takové údaje naleznete v příručkách většiny osobních vozů a potvrdí vám to v kdejakém servisu. Pokud si takový interval chcete prodloužit nebo využít jeho horní hranice, řiďte se jedním z důležitých parametrů.

A tím je bod varu. K jeho zjištění slouží speciální přístroje, proto se vyplatí nechat si čas od času přeměřit brzdovou kapalinu, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku. Bod varu je u nové kapaliny přes 220 stupňů Celsia. Za použitelnou je považována brzdová kapalina s bodem varu nad 181 stupňů Celsia. Pokud má o deset stupňů méně, je lepší se v nejbližší době připravit na její výměnu. A pokud by byl bod varu pod 170 stupňů Celsia, s ničím neotálejte a nechte si brzdovou kapalinu vyměnit.

Samotná výměna je proveditelná v domácích podmínkách. Pokud si však nevěříte, svěřte se do rukou servisu.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.