cars

Autor: David K. datum: Srp 7 kategorie: Auto

Automobil může být vybaven manuální nebo automatickou převodovkou. Dva trochu odlišné světy přinášející trochu jiné vlastnosti, řazení a tím pádem výhody a nevýhody. Pokud se rozhodujete pro některou z těchto variant, určitě vám budou nápomocny níže uvedené informace. Každý z těchto způsobů řazení je totiž vhodný pro odlišné typy řidičů.

Poznejte manuál do nejmenšího detailu

Ať už pořizujete nové nebo ojeté auto, s manuální převodovkou se setkáte pravděpodobně častěji. O tom není žádných pochyb. U tohoto způsobu řazení lze konstatovat, že budete mít auto v maximální míře pod kontrolou. Jste svými vlastními pány a pouze vy rozhodujete o tom, kdy dojde k přeřazení nebo podřazení.

Jisté je také to, že nákup vozu s manuální převodovkou bude určitě cenově přijatelnější než automat. Za ten si jednoduše připlatíte. Co se týče spotřeby, nelze pravděpodobně určit vítěze, protože každý má trochu jinak těžkou nohu na plynu a odlišný styl jízdy. Nutno podotknout, že špatným řazením a nevhodným zacházením může dojít k poškození manuální převodovky.

Klady a zápory automatu

Ano, za automatickou převodovku si určitě připlatíte. Na druhou stranu získáte i spoustu benefitů. Automat jistě oceníte při jízdě ve městě a v koloně. Pro tento typ provozu je jako stvořený. Automatická převodovka se zároveň stane ideálním pomocníkem při delších cestách. Na své si mimochodem přijdou i začátečníci. Manuální řazení může být o něco složitější nežli skrze automat, kde máte v podstatě jenom dva pedály – plyn a brzdu.

U automatu se však připravte na to, že jakékoliv opravy automatické převodovky mohou být spojeny s vyššími pořizovacími náklady. To je daň za určitý komfort při jízdě. Pokud si myslíte, že za vás bude automat špatně řadit, jste na omylu. I s tím se můžete naučit řadit tak, že ho budete alespoň částečně ovlivňovat. Tak co, už jste si vybrali vhodnou variantu?

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.