crash

Autor: David K. datum: Dub 24 kategorie: Auto

V dnešní době se velká spousta řidičů vydává vlastním automobilem za hranice České republiky. Pokud do této skupiny lidí patříte také, měli byste vědět, jak se zachovat v okamžiku, kdyby se vám v cizině stala dopravní nehoda.

Pomyslným základem je samozřejmě povinné ručení. Bez něj nevyjíždějte ani na české silnice, natož za hranice naší země. V případě způsobení dopravní nehody bez pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by vás mohly potkat nemalé problémy, včetně těch finančních.

Havarijní pojištění přijde vhod

Každý asi správně tuší, že povinné ručení vás bude za hranicemi Česka krýt v okamžiku, kdy způsobíte škodu na zdraví či majetku třetích osob. Když máte uzavřené povinné ručení, můžete se spolehnout, že se vztahuje na území Evropské unie.

Při nehodě v zahraničí se však můžete finančně krýt i vy sami. K tomu vám bude nápomocno havarijní pojištění. To není povinnou, ale dobrovolnou službou.

Postup při dopravní nehodě

Nyní už se ale pojďme podívat to hlavní, jak se zachovat, když se taková nehoda stane? Jednotlivé úkony by měly víceméně odpovídat tomu, co byste prováděli při dopravní nehodě na území České republiky. V první řadě si oblékněte reflexní vestu, zkontrolujte, zda někomu nic není a zabezpečte místo nehody.

Pokud je škoda vyššího charakteru nebo se nemůžete dohodnout s dalším řidičem na vině, volejte policii. V zahraničí můžete používat univerzální telefonní linku 112. Kromě toho důkladně zdokumentujte místo nehody. Nafoťte všechny případné škody a vše zaprotokolujte. Právě tyto listiny a důkazy od vás totiž může vyžadovat vaše pojišťovna.

Jestliže si i přes výše uvedené informace nebudete vědět rady, kontaktujte asistenční službu. Právě tu byste neměli v rámci povinného ručení podceňovat. Prostřednictvím této linky se můžete dozvědět, jak postupovat krok za krokem.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.