cars

Autor: David K. datum: Kvě 8 kategorie: Auto

Ožehavé téma, které je aktuální několik posledních týdnů až měsíců. Jak to bude spalovacími motory automobilů v letech budoucích? Evropská unie je totiž usmyslela, že zapracuje snížení CO2 a během několika let ho naprosto minimalizuje. Jak to tedy aktuálně vypadá s vývojem této situace? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Zákaz platí od roku 2035

Jarní období roku 2023 jistě vstoupí do historie týkající se této otázky. Právě v této době totiž Evropský parlament schválil, jak to bude s omezením a pozdějším zákazem výroby aut se spalovacím motorem. U nových osobních vozů a lehkých užitkových vozů platí zákaz prodeje od roku 2035.

Do té domy musí dojít k umírnění prodejů se spalovacími motory. Evropská unie chce absolutní zákaz, tedy o 100 % lepší výsledek CO2 oproti současnému stavu. Zjednodušeně řečeno, snížení emisí do roku 2030 má být u osobních automobilů o 55 %. Pokud jde o dodávky, respektive lehčí nákladní vozy se spalovacím motorem, tam bude snížení o 50 %. Vše pak bude smět k roku 2035, kde bude úplný zákaz prodeje.

Opravdu vše nahradí elektromobilita?

Toto rozhodnutí Evropského parlamentu samozřejmě vyvolává nejrůznější diskuze. Je vůbec možné, abychom tímto způsobem zastavili kompletní produkty vozidel se spalovacím motorem? I když budou po roce 2035 platit určité výjimky například pro malé automobilky, jde o skutečně zásadní rozhodnutí.

Už dnes jsou totiž všichni tlačeni do elektromobily, která však není plnohodnotně reálná. Ať už jde o dostatek nabíjecích stanic, vysoké ceny elektromobilů a podobně. Nechme se tedy překvapit jaký bude vývoj situace se spalovacími motory. I když byl stanoven termínu zákazu prodeje, jde samozřejmě o dlouhou dobu a vše může dopadnout jinak. O tom ostatně vypovídá aktuální stav a rozvoj elektromobilů minimálně v České republice. Na závěr jen dodáme, že zakoupené a provozované vozy se spalovacím motorem budete moci provozovat i nadále, jen si nekoupíte nový.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.