Autor: David K. datum: Čvn 29 kategorie: Auto

Autodiagnostika je pojmem, s nímž se v profesionálních servisech setkáváme poměrně běžně. Je to však několik desítek let zpátky, kdy tomu tak nebylo. Vliv na to má jeden jediný faktor, kterým je rozšiřující se elektronika v moderních vozech.

Sám název autodiagnostika ostatně také mnohé prozrazuje. První část slova určuje, kde je toto zařízení využíváno a ta druhá naopak praví, k čemu slouží. Diagnostikují se proto elektronické systémy a řídící jednotky, v nichž se skrývají informace napomáhající k opravě či nastavení různých prvků vozu.

Diagnostika u libovolných značek

autodiagnostikaAby bylo možné realizovat autodiagnostiku, musíte být vybaveni minimálně počítačem, propojovacím sériovým či speciálním kabelem a odpovídajícím softwarem. Ten je povětšinou určen pro konkrétní automobilku, tudíž jich lze nalézt v obecných servisech více, než dost.

Autodiagnostika je prováděna na vozidlech značky Škoda, VW, Citroen, Renault, Peugeot a mnohých dalších.

Jaké je využití autodiagnostiky?

Vzhledem k tomu, že dochází k softwarovému propojení s řídící jednotkou, jsou možnosti téměř neomezené.

  • Můžete vypínat či zapínat funkce, jako je ABS, airbag a jiné systémy
  • Důmyslná kontrola chyb
  • Nastavování některých elektronických částí
  • Kódování klíčů, apod.

Abychom byli v případě autodiagnostiky co nejkonkrétnější, lze zmínit kupříkladu ovládání denního osvětlení, dálkového odemykání pátých dveří nebo jiné vymoženosti, které lze objevit především u novějších vozů.

Ceny autodiagnostiky

Počítat samozřejmě musíte i s odpovídajícími náklady za tyto služby, jež započínají na stokorunách a mohou stoupat vzhůru. Rozdíl je v tom, o jaký vůz jde a kolik úkonů je provedeno prostřednictvím autodiagnostiky.

Tímto způsobem si lze například přechipovat vozidlo, aby došlo ke zvýšení výkonu. To jsou ale položky v řádu několika tisíc korun.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:duron123)

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.