Autor: redakce datum: Lis 11 kategorie: Auto

Seriál závodů Formule 1 má mezi automobilovými soutěžemi – a v motoristickém sportu vůbec – výsadní postavení. Jedná se o jeho královskou disciplínu v pravém smyslu toho slova. Kde jsou ale její počátky? A jakou cestu musela Formule 1 urazit, než si svoji pozici vydobyla? Historie Formule 1 je stejně fascinující jako vlastní závody!

Kde to všechno začalo?

Závodní vozy a celý seriál Formule 1 nevznikly ve vakuu, nýbrž navazovaly na legendární závody Evropského šampionátu (European Grand Prix) z dvacátých a třicátých let minulého století. Vývoj přirozeně směřoval ke standardizaci pravidel i regulací a vytvoření prémiové, chcete-li královské, kategorie závodních vozů, přerušila jej však druhá světová válka. Po jejím skončení, již v roce 1946, se ale Mezinárodní automobilová federace shodla právě na vytvoření takovéto kategorie. V této době byla nazývaná jako Formule A, Formule I, či Formule 1.

Mezi lety 1947 a 1949 již vozy spadající do této kategorie jezdily své závody a v roce 1950 pro ně bylo konečně vytvořeno oficiální Mistrovství světa, zrodil se seriál Formule 1!

formule

Pexels / Pixabay

Od generace ke generaci, od legendy k legendě

Každá generace závodníků měla a má své legendy, v padesátých letech to byli Alberto Ascari, Juan Manuel Fangio, později také Jack Brabham. Léta šedesátá jsou ve Formuli 1 spojena se jmény jako Phil Hill, Jim Clark a později už také Jackie Stewart. I další dekády měly své hrdiny, jména jako Emerson Fittipaldi, Niki Lauda, Mario Andretti, Alan Prost, Ayrton Senna, Nigel Mansell či Michael Schumacher se navždy zapsala do historie automobilového sportu.

Tragédie na okruzích

Formuli 1 se bohužel nevyhýbaly ani tragédie. Zvláště v prvních dekádách existence seriálu nebyly havárie s tragickými následky nikterak neobvyklé. V roce 1970 potom na okruhu v Monze zemřel dokonce Jochen Rindt, který již měl v době havárie jistý titul (ten mu byl udělen posmrtně), stejný rok se pak stal osudným i Bruce McLarenovi.

Pozornost ve světě vzbudily i havárie Niky Laudy (ten naštěstí přežil), nebo smrt Ayrtona Senny v roce 1994 (při stejné Velké ceně zahynul i Roland Ratzenberger).

Seriál Formule 1 je zkrátka plný vzrušení, dobrodružství a fantastických příběhů. I proto lze předpokládat, že jeho sláva přetrvá i v dalších letech!

Okomentuj

Copyright © 2020 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.