Autor: David K. datum: Lis 12 kategorie: Auto
Nepojízdné auto je bezpochyby nemilou záležitostí. Bohužel závada na voze může potkat každého člověka a daleko nepříjemnější je fakt, když se to stane v silničním provozu. Ať už budete muset zastavit kvůli jakékoliv události, potažmo poruše, měli byste vědět, jak se v takové situace zachovat.
Víte, kdy volat policii?
Nežli vám začneme popisovat to, jak se chovat při poruše vozu v silničním provozu, je zapotřebí zmínit jednu důležitou věc. A to je nutnost volat policii či nikoliv. Taková potřeba u spousty lidí vyvstane v okamžiku, kdy nejde o typickou poruchu na automobilu, ale spíše o dopravní nehodu. V těchto situacích volejte policii:
-
Poškodíte majetek třetí osoby, například veřejné osvětlení a podobně.
- Dojde ke zranění pasažérů.
- Škoda na vašem vozidle bude vyšší jak 100 000 Kč.
Jestliže se však bude jednat o to, že vám „kleklo“ auto, policii rozhodně nevolejte.
Zabezpečte místo kolem vozu
V takový okamžik udělejte jediné. Pokud je to možné, zajeďte s vozem ke krajnici. Vystupte z něho a podívejte se, zda vám neodpadl nějaký díl a netrčí nic do silnice. Ihned si oblékněte reflexní vestu a vezměte výstražný trojúhelník, který umístíte v dostatečné vzdálenosti za vozidlo. Tím upozorníte na překážku v cestě a ostatní řidiči vás daleko rychleji zbystří.
Pokud nejste schopni vozidlo opravit na místě, zavolejte odtahovou službu. Jestliže budete mít uzavřené dobré povinné ručení, pak s největší pravděpodobností nemusíte platit ani odtah do nejbližšího smluvního servisu. Kdyby došlo k úniku nežádoucích kapalin ve větším rozsahu, budete muset povolat hasiče, aby vše důkladně odstranili a nedošlo ke zranění ostatních příslušníků silničního provozu.
Někdy stačí využít i mobilních servisních pracovníků, kteří k vám přijedou a lehké závady odstraní na místě – nabitá baterie, apod.
Okomentuj