Autor: David K. datum: Led 9 kategorie: Auto

Dálniční známky bereme v dnešní době jako naprostou součást našich každodenních jízd po placených úsecích. Nebylo tomu však pokaždé. Příchod tohoto zpoplatněného štítku přilepeného na předním skle došel zákonné povinnosti v roce 1995.

Od roku 2007 byl navíc zaveden mýtný systém, který lze považovat za určitou nadstavbu dálničních známek a týká se pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. Pokud jde o zlomová období, je vhodné zmínit i rok 2000, v němž byla vytvořena dopravní značka „E11 Bez poplatku“. Ta samozřejmě vznikla na popud dálničních známek.

Kdo neplatí dálniční známky?

dalnicni znamkyIdeální je odpovídat na otázku v tomto znění, nežli v opačném. Dálniční známky totiž musí mít všechny dopravní prostředky pohybující se na vyznačených silnicích, respektive dálnicích, kromě motocyklů a tříkolek. V jejich případě totiž nelze trvale zajistit používání dálniční známky, tudíž došlo k vyloučení ze skupiny silničních vozidel.

Obecně lze tvrdit, že dálniční známky musí mít každý prostředek se čtyřmi koly.

Typy dálničních známek

Dálniční známky nejsou kategorizovány například na základě ujetých kilometrů, nýbrž v závislosti na časovém období. Pořídit tak můžete hned několik variant.

  • Roční dálniční známka – označení R
  • Měsíční dálniční známka – označení M
  • Desetidenní dálniční známka – označení D

Všechny kupóny se odlišují datem platnosti. Aby byla kontrola dálničních známek co nejjednodušší, je třeba splnit povinnost v tom, že si je nalepíte na přední sklo, a to na viditelné místo.

Prodej dálničních známek

Chcete-li cestovat kamkoliv po České republice vězte, že odpovídající dálniční známky zakoupíte v podstatě na jakékoliv čerpací stanici, u každého přivaděče na dálnici, u hraničních přechodů nebo na stanovištích ÚAMK.

Jejich ceny započínají na 310 Kč a pokračují přes 440 Kč až k hranici 1 500 Kč.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:supakitmod)

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.