Autor: Kateřina M. datum: Říj 21 kategorie: Auto

Pokud si chcete pořídit karavan, narazíte při výběru na dva základní typy – obytný přívěs a obytný vůz. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Ukážeme vám, v čem spočívají výhody a nevýhody každého z těchto dvou provedení, abyste se mohli správně rozhodnout, zda váš budoucí karavan bude ve formě vozu nebo přívěsu.

Obytný vůz

Obytný vůz je automobil, který má ve své zadní části téměř plnohodnotnou domácnost. Tato „velká dodávka“, ve které je namísto úložného místa prostor pro vaše bydlení, je skvělá pro každého, kdo chce dlouhodobě cestovat a neřešit přitom ubytování v hotelích. Příbytek je s autem pevně spojený a nelze jej oddělit. Není tedy možné využívat vůz samostatně. Přesto obytný prostor není na obtíž ani při běžném řízení – auto je velké, ale velice dobře ovladatelné. Jedná se v porovnání s přívěsem o více luxusní variantu, čemuž odpovídá vybavení ale také cena. Z toho je obytný vůz častěji volbou pro ty, kteří to s cestování myslí opravdu vážně a vědí, že budou karavan využívat pravidelně nebo dlouhodobě. Obytný vůz totiž hravě dokáže nahradit bydlení na celou dovolenou, ale i na několik měsíců.

Obytný přívěs

Přívěs je v porovnání s obytným vozem znatelně levnější. Jedná se jen o samostatnou místnost na kolech, kterou můžete pomocí tažného zařízení připnout k jakémukoliv autu a zase ji hravě odpojit. Podmínkou je, aby váš vůz měl takzvaně „kouli“ – byl vybaven tažným zařízením. Výhodou tohoto provedení je, že můžete nadále využívat váš vůz jako doposud pro základní úkony, jako je jízda do práce. Nevýhodou je naopak to, že ovládání s připnutým karavanem v situacích, jako je parkování nebo couvání, je poněkud náročnější. Obytný přívěs v době, kdy ho nevyužíváte, můžete nechat v garáži nebo na svém pozemku – tam jej lze dokonce parkovat trvale a jezdit k němu jako na chatu. Tento typ karavanu je oblíbený především pro letní dovolené a pro lidi, kteří navštěvují autokempy bez nutnosti si zamlouvat chaty.

Okomentuj

Copyright © 2020 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.