Autor: redakce datum: Srp 26 kategorie: Auto, Inzerce

Častou výmluvou řidičů je, že nemají čas jezdit ekonomicky. A přitom ekonomická jízda není v žádném případě jízdou pomalou, ale především plynulou, která je postavena na dobré znalosti vozu, na schopnosti předvídat dopravní situaci a na včasných reakcích na ni. Naučte se pár základních tipů a ušetříte tisíce za palivo.

Milovníci sportovní jízdy a začátečníci

pneumatika

Na první pohled zcela odlišné skupiny řidičů mají jednu věc společnou a tou je prudké střídání brzdy a plynu při jízdě a tím pádem i vyšší provozní náklady vozu. Pokud nadevše milujete dynamickou jízdu, nedá se nic dělat, úspora musí jít stranou. Ale jestli sportovnímu ježdění zrovna neholdujete, ale styl „brzda, plyn“ je pro vás typický, projděte si následující tipy a vzpomeňte si na ně vždy, když sednete za volant.

Plynulost nadevše

Základním pilířem při úsporách paliva je plynulost. Nejvíc paliva se spotřebovává při rozjíždění a prudkém zrychlování. Sledujte, co se kolem vás děje a včas na to reagujte. Když uvidíte, že v dálce naskočila červená a máte dostatečnou rychlost, vyřaďte si na neutrál a pomalu dojeďte. Třeba ani nezastavíte.

Klimatizujte s mírou

Ne každý ví, že velkým žroutem paliva je také klimatizace. Tu byste měli používat s mírou a v nižších rychlostech ji raději nahraďte otevřeným okénkem. Pokud je opravdu horko, nastavte si klimatizaci tak, aby v autě bylo přibližně o 5 °C méně, než je venku. Ve chvíli, kdy auto vychlazené, klimatizaci na chvíli vypněte.

Zlepšete aerodynamiku auta

Nevozte na střeše úložný box ani střešní nosiče, když je zrovna nepoužíváte. Jestli vyrážíte obden na kolo a nosiče často používáte, jejich sundávání se vám nevyplatí, ale když vás čeká dlouhá cesta, na níž je nepotřebujete, odmontujte je. Vyplatí se to.

Neotálejte s řazením

Přeřaďte na vyšší stupeň ještě dřív, než motor začne „řvát“. Můžete se řídit otáčkami, u  benzinových motorů si přeřaďte u 2500 otáček za minutu, u turbodieselů už kolem 2000. Ale neřiďte se tím slepě, snažte se naslouchat motoru.

Správný tlak v pneumatikách vám ušetří tisíce

Důležitou součástí ekonomické jízdy je také správný tlak v pneumatikách. Pokud je vaše obutí podhuštěné, pak se vaše spotřeba zvýší až o 6 % a rozdíly mezi prémiovými pneu s nízkým valivým odporem a těmi nejlevnějšími pneumatikami se stírají. Výhoda, za kterou jste si u kvalitního obutí připlatili, vám nic nepřinese. Zkontrolujte si tlak v pneu při každém tankování. Správné hodnoty najdete v manuálu vozidla, na dveřích u řidiče nebo na palivovém krytu.

Ekonomická jízda se vyplatí nejen po finanční, ale hlavně po bezpečnostní stránce, když dodržíte přiměřenou rychlost, vyhnete se prudkým manévrům a budete se víc soustředit na jízdu, snížíte riziko vzniku nepříjemných situací, jako je třeba aquaplaning nebo smyk na sněhu či ledu.

Okomentuj


AUTO-MOTO      BYDLENÍ      CESTOVÁNÍ      FINANCE      HUDBA      MÓDA      POČÍTAČE A INTERNET      SLUŽBY a ŘEMESLA      SPORT      ZÁBAVA     

Publikování nebo další šíření obsahu webu AutOnline.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.