Autor: David H. datum: Čvc 20 kategorie: Auto

V automobilu tráví většina z nás každý den alespoň několik minut, někteří dokonce několik hodin. Není se proto čemu divit, že se v nich chceme cítit co nejbezpečněji. Z tohoto důvodu se tak automobilky předhánějí v tom, jakou bezpečnostní výbavu jejich vozy nabízejí. Určité podmínky a požadavky na bezpečnostní výbavu automobilu klade také regulace ze strany Evropské unie. Pojďme se tedy blíže podívat na to, s jakými bezpečnostními prvky se v nových automobilech lze setkat.

Vyřešení problému spojeného s mrtvým úhlem

Jedním ze strašáků především nových nezkušených řidičů je tak zvaný mrtvý úhel neboli prostor, který řidič není schopen při řízení vidět za pomoci žádného ze zpětných zrcátek ani přímým pohledem. V současné době se mnoho automobilových firem snaží tento problém vyřešit prostřednictvím instalace speciální soustavy kamer a senzorů, které řidiče na výskyt vozidla v jeho mrtvém úhlu upozorní. Jednou z výhod tohoto kamerového systému, který se často označuje termínem Blind-spot View Monitor, je, že řidiče před možnou nebezpečnou situací nejen varuje, ale zároveň mu na displeji přístrojové desky zobrazí pohled na levou či pravou stranu automobilu, podle toho ve kterém mrtvém úhlu se jiné vozidlo nachází. Navíc obraz z těchto širokoúhlých kamer se na displeji přístrojové desky řidiči ukáže i v dalších situacích, například když chce přejet do jiného jízdního pruhu, čímž systém samozřejmě zvyšuje bezpečnost jízdy obecně. Podobně ho řidiči jistě ocení i za zhoršených světelných podmínek, jako je hustý déšť či mlha.

auto bezpečnost

Další užitečné vychytávky

K dalším novinkám z hlediska nejrůznějších bezpečnostních a asistenčních systémů patří například systém, který zabraňuje případným kolizím s jinými vozidly při couvání. Tento systém řidiče upozorní na případná vozidla, která se k němu přibližují, a zároveň systém rovněž automaticky aktivuje brzdy. Dalším inovativním systémem, který lze u některých nových aut nalézt, je asistent pro bezpečné vystupování, jehož funkcí je zabránit možným nehodám v situacích, kdy se zezadu přibližují jiná vozidla. Pokud k takové situaci dojde,  asistent na malou chvilku uzamkne dveře, a řidič ani ostatní pasažéři nemohou do nebezpečné situace z vozu vystoupit.

Okomentuj

Copyright © 2020 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.