Autor: David K. datum: Čvn 7 kategorie: Auto

Automobil je dopravním prostředkem, který využívá většina z nás. Každý vůz vyžaduje také určitou péči, aby byl zajištěn jeho bezproblémový provoz. Jednou z nejzásadnějších věcí je kontrola motorového oleje, protože bez oleje můžete zadřít motor a napáchat tak celkem nevratné škody. Takovou kontrolu byste však měli provádět dle jistých pravidel, aby byla objektivní a správná.

Kontrola oleje v motoru od A až do Z

Hladinu oleje v motoru je třeba kontrolovat při teplém motoru. To znamená, že motor by měl být před kontrolou v dostatečně dlouhém chodu, aby došlo k jeho zahřátí. Olej nekontrolujte hned po zhasnutí motoru. Vyčkejte alespoň pět nebo ideálně deset minut. Během této doby steče olej ze stěn motoru a měření bude objektivní.

motor oilCelý proces provádějte na rovném povrchu, aby nedocházelo ke zkreslování. K měření oleje v motoru sloučí speciální měrka. Tu vytáhněte z motoru a otřete z ní olej, například prostřednictvím hadru nebo papírového ubrousku. Poté ji vložte nazpět do motoru a znovu vytáhněte.

Na měrce je viditelná hladina oleje v motoru, která by se měla pohybovat těsně pod ryskou prezentující maximální hodnotu. V toleranci je ještě horní třetina pod ryskou. Teoreticky byste motoru neměli ublížit, ani když bude olej nad minimální ryskou. Obecně však platí, že je vhodné olej dolít a udržovat jej u horní rysky. Přece jenom dostatek oleje zajišťuje bezproblémové mazání motoru.

Kontrolka vás bude informovat

Pokud by olej klesl pod určitou hranici, respektive pod dolní rysku a vy jste to nezaznamenali prostřednictvím měření hladiny oleje, rozsvítí se vám kontrolka v autě. V takový okamžik je vhodné vozidlo odstavit a dolít potřebné množství oleje. Možná proto se vyplatí vozit se sebou alespoň nějaký olej, který pak nemusíte narychlo shánět na nejbližší čerpací stanici. Dostatek oleje je základem spolehlivého fungování motoru.

Okomentuj

Copyright © 2021 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.