cars

Autor: David K. datum: Pro 19 kategorie: Ostatní

Moderní automobily jsou v dnešní době vybaveny nejrůznějšími systémy, které se starají o vyšší bezpečnost a slouží ke snazšímu řízení. Jedním z takových pojmů je i tempomat. Jenže, není tempomat jako tempomat. Setkat se můžete s tím klasickým, adaptivním a prediktivním adaptivním. Pokud nevíte, co si pod těmito pojmy představit, začtěte se do následujících řádků.

Fungování klasického tempomatu

Nejprve se pojďme věnovat té úplně nejzákladnější verzi tempomatu. Ten má poměrně jednoduché ovládání. Tempomat jednoduše zapnete a ten bez ohledu na jakékoliv další věci udržuje nastavenou rychlost. Tu mimochodem můžete korigovat například ovládacími prvky na volantu. Díky tomu nemusíte mít nohu na plynu. Když pak šlápnete na brzdu kvůli tomu, že je před vámi překážka, tempomat se automaticky vypne.

Adaptivní a prediktivní adaptivní tempomat

Pokud jde o adaptivní tempomat, ten už představuje vyspělejší systém. Adaptivní tempomat je už vybaven několika dalšími senzory, prvky a systému zajišťujícími ještě lepší a bezpečnější fungování tempomatu. S tímto tempomatem už nemusíte sami manuálně zpomalovat, když je před vámi překážka. Adaptivní tempomat přizpůsobí rychlost provozu zcela sám a tím udržuje bezpečnou vzdálenost za vozy před vámi.

Když se řekne prediktivní adaptivní tempomat, jde o jednu z nejvyspělejších technologií. Tento tempomat funguje jako adaptivní a přináší ještě něco navíc. Prediktivní schopnosti brždění jsou závislé nejenom na překážkách před vámi, ale také na místě, kde zrovna jedete. Zjednodušeně řečeno si můžete představit, že prediktivní adaptivní tempomat za vás bude například zpomalovat v zatáčkách a podobně. S takovým systémem už na volantu nemusíte nic regulovat a hlídat.

Když si budete pořizovat nový automobil s tempomatem, zajímejte se o to, o jakou variantu tempomatu se jedná. Jak vidno, rozdíly jsou značné.

Okomentuj

Copyright © 2023 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.